WIDOCZEK    BIESZCZADY     FAUNA     TATRY     GALERIE     CERKWIE     ROWER     SZELMA    PANORAMY    R. WIDOCZEK      BUDZIWOJSKA.PL

Rzeszów i Podkarpacie

f o t o g a l e r i a

 

"Slyszałaś kiedyś powiedzenie, że trzeba być naprawdę przerażonym, żeby być odważnym? "

Bieszczady Solina Tarnica Widoczek

Bieszczady, Zdjecia, Szczyty, Cerkiew, Polonina, Jesien i Wiosna

OSTATNI TAKI DZIEŃ
KUNA LEŚNA
S S A K I

Bąk (Tabanidae) 

rodzina owadów z rzędu muchówek. Dotychczas opisano ponad 3 tys. gatunków z czego w Polsce ok. 50. Przedstawiciele tej rodziny to owady na ogół dość duże, mierzące ok. 3 cm długości o krępej budowie ciała z charakterystyczną wypukłą głową. Oczy są duże, lśniące i kolorowo ubarwione. Skrzydła szerokie i duże.


W połowie maja polskie bąkowate pojawiają się na polach i od razu rozpoczynają gody. Samice po kopulacji poszukują żywiciela, którym jest duży ssak, aby odżywiać się jego krwią niezbędną do rozwoju jajników (samce żywią się g³ównie sokami roślin). Swoich żywicieli odnajdują za pomocą wzroku. Preferują zwierzęta ubarwione ciemno. Samica za pomocą przednich odnóży rozgarnia sierść dostając się do skóry, którą rozcina żuwaczkami i szczêkami. Do wykonanej ranki wpuszcza trochę śliny mającej na celu zapobieżenie krzepnięciu krwi. Następnie wysysa krew, dzięki której zaczyna się rozwój jajników i w końcu wykszta³cenie jaj. Larwy bąkowatych albo są drapieżnikami albo saprofagami (żywią się szczątkami roślinnymi). Przebywają w przybrzeżnej strefie wodnych zbiorników, na bagnach, torfowiskach czy nawet w wilgotnej glebie.

Ukłucia bąkowatych są bolesne i mogą powodować podrażnienia skóry. Przy masowym wystąpieniu są gro¼nymi pasożytami, gdyż oprócz tego, że stają się dręczycielami zwierząt hodowlanych przebywających na pastwiskach powodując ich ogólne os³abienie to jeszcze mogą przenosi zarazki chorób zakaźnych jak np. wąglika, tularemii, paraliżu dziecięcego oraz świdrowce i nicienie.

 
 
 

Kuna leśna, tumak (Martes martes) - niewielki ssak drapieżny z rodziny łasicowatych, rodzaju Martes. 
Kuna leśna występuje w całej niemal Europie oraz w Azji, aż po Iran i zachodnią Syberię. W Polsce występuje, choć niezbyt licznie, na całym obszarze kraju, a zasięg jej występowania często pokrywa się z występowaniem kuny domowej.

Opis

Kuna Leśna

K U N A

Podobnie jak większość małych łasicowatych charakteryzuje się długim giętkim ciałem i krótkimi nogami. Sierść jednolicie ciemnobrązowa (łapy i ogon w podobnym kolorze co grzbiet). Strona brzuszna jaśniejsza; na szyi kremowa lub żółtawa plama - nie rozwidlona - co odróżnia ją łatwo od jej bliskiej krewniaczki kuny domowej. Opuszki palców i stóp owłosione. Pysk wąski, nos czarny.
Rozmiary
  • długość ciała: średnio 40-53 cm
  • długość ogona: 22-28 cm
  • masa ciała: 0,8-1,5 kg (samice)- 1,2-1,8 kg (samce)

Pożywienie

zwierzę wszystkożerne, poluje w nocy; żywi się gryzoniami, ptakami i ich jajami, żabami i owadami; nie gardzi owocami i miodem.

Rozród

ciąża przedłużona trwa nawet 9 miesięcy, ale faktyczny rozwój potomstwa odbywa się w ciągu drugiej połowy ciąży. Młode rodzą się ślepe, w maju, w liczbie od 2 do 7. Otwierają oczy w wieku ok. 7 dni. Ssą mleko ok. 3 miesięcy. Na jesieni odchodzą od rodziców i usamodzielniają się. Dojrzałość płciową osiągają w 3 roku życia.

Kuna Leśna

K U N A


Długość życia
średnio 8-10 lat. Jej naturalnymi wrogami są: wilk, pies i lis.

Biotop
lasy, z przewagą drzew iglastych.

W niektórych krajach pod ochroną, w innych zwierzę łowne, bywa też tępiona jako szkodnik.
Trzeba wiedzieć, że ślina kleszczy ma właściwości znieczulające i dlatego często nie czujemy ukąszenia. Kleszcz po przebiciu skóry wpuszcza jad, umiejscawia się pod skórą i może wysysać krew przez kilka dni zanim odpadnie. Warto więc po powrocie do domu obejrzeć dokładnie całe ciało i głowę.

 

Jak rozróżnić ślady kun od innych?

 Ślad kuny tworzą dwa odciski łapek ułożone blisko siebie (podobnie jak znak “ ułożony poprzecznie do drogi) i odległe od następnych odcisków przeciętnie 50-100 cm, w zależności od szybkości biegu. Kuna porusza się skokami. Ślad kuny leśnej różni się od śladu kuny domowej tym, że w odcisku łapek kuny leśnej nie są widoczne odciski palców i pazurów, w szczególności na śniegu, gdyż łapki tej kuny są owłosione, podczas gdy w śladzie kuny domowej są widoczne ślady pazurów. Nie należy mylić śladów kuny ze śladami innych zwierząt, np. kota czy tchórza. Ślad kota jest podobny do sznurowania lisa, a ponadto odcisk łapy kota jest okrągły i nie ma odcisków pazurów. Ślad tchórza natomiast jest odciskiem czterech łap ułożonych w pobliżu siebie i z wyraźnymi śladami pazurów.

Kuna Leśna

Ciekawostka        

K U N A

Kuna Leśna

 

Kuna Leśna

Na koniec ciekawostka. Kilka lat temu, w rezerwacie "Czerwone Bagno" (Biebrzański Park Narodowy), wraz z ekipą ornitologów natknęliśmy się na sosnę o pierśnicy ok. 30 cm, z dziuplą dzięcioła czarnego na wysokości ok. 7 m nad ziemią. Nie byłoby w tym nic niesamowitego, ale z rzeczonej dziupli wystawała. noga sarny. Cała sarna raczej nie pomieściłaby się do tej dziupli. Zresztą, nie słyszałem, by ten gatunek prowadził nadrzewny tryb życia. Ponieważ dzięcioły raczej nie są mięsożerne, po dłuższym namyśle odpowiedzialność za ten rzadko spotykany widok postanowiliśmy zrzucić na kunę. Być może, znalazłszy pozostawioną przez wilki padlinę, postanowiła ona zabrać niedojedzone resztki do swej spiżarni. Niecodzienne to musiało być przedstawienie, gdy zwierzę wielkości kota domowego wspina się z półmetrowej długości sarnią nogą w pysku, a następnie usiłuje ją zmieścić do dziupli o średnicy nie większej niż 10 cm.

Proszę jednak pamiętać, że są to jedynie nasze przypuszczenia. Prawda, jak to zwykle bywa, może być dużo bardziej niesamowita. Taka właśnie jest przyroda.

powrót

 

Radio Widoczek - Bieszczadzkie Radio