WIDOCZEK    BIESZCZADY     FAUNA     TATRY     GALERIE     CERKWIE     ROWER     SZELMA    PANORAMY    R. WIDOCZEK      BUDZIWOJSKA.PL

Dowóz obiadów do domu - Rzeszów

   Brzozów
   - Nowe zdjęcia »
   - Starsze zdjęcia »
   - Kościół »
   Panoramy »
  Ciekawe Miejsca »
  Czarna Góra *»

  Caritas - Brzozów Zmiennica »

  Brzozów - Borkówka *»
  Brzozów - Targ *» ;-)
  Brzozów dniem *»
  Brzozów nocą *»
  Brzozów o poranku *»
  Brzozów - wybrane * »
 
  * otwierają się w nowym oknie

Herb Miasta Brzozów

 
   BIESZCZADY»
   CERKWIE »
   KOŚCIOŁY»
   Cegielnia  Humniska »
   Niebocko - zdjęcia »
   Przysietnica - zdjęcia »
   Brzozów Nocą
   
  - Ustrzyki Dolne »
  - Iwonicz Zdrój * »
  - Kalwaria Pacławska *»
  - Załuż - ruiny zamku *»
  - Przemyśl *»
  - Kraków *»
  - Solina *»
  - Ustrzyki Dln. nocą *»
  - Ustrzyki Dln. zimą *»
  - Rajd po deszczu *» ;-)
 
 
   Odrzykoń (16.08.2003) »
   Słowacja  (08.08.2003) »
   Ustrzyki Górne14.07.03 »
   Ulucz (01.07.2003) »
 

 

Brzozów – miasto w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Brzozów. Położone centralnie na Pogórzu Dynowskim, nad rzeką Stobnicą, 50 km na południe od Rzeszowa, 20 km na wschód od Krosna, 18 km na północ od Sanoka.

[strona główna]

 

 

 

 

 

 

 

 

f o t o g a l e r i a

 

"Życie jest zmianą. Jeśli przestaniesz się zmieniać, przestaniesz żyć. "

Bieszczady Solina Tarnica Widoczek
Strona Główna
nowosci || naglowki || archiwum || dodaj newsa >>
RadioWidoczek
 
   

 

Napisano:18 Apr 2008 przez widoczek  

 

Ustrzyki Dolne - spacer
 
 

Szlak spacerowy w Ustrzykach Dolnych

tutaj są wszystkie szlaki po których chodzimy od wiosny 2007 :) - dodaję też mapy tych szlaków

 

 

Napisano:16 Apr 2007 przez widoczek  

 

Brzozów Dniem - Nowe zdjęcia
 
   

 

Napisano:26 Feb 2007 przez widoczek  

 

Pogórze Dynowskie, Zdjęcia, Brzozów  

BIESZCZADY:

FLORA (z łac. Flora - rzymska bogini kwiatów) - ogół gatunków roślin na określonym obszarze (np. flora Polski), w określonym biotopie (flora górska), określonej formacji roślinnej.
 
BUK - rodzaj drzew z rodziny bukowatych obejmujący 40 gatunków. Osiąga wysokość do 40 metrów. DREWNO -Twarde, o odcieniu od jasnego kremowego do różowego. Fałszywa twardziel koloru ciemno brązowego do czarnego występuje w części odziomkowej drzewa. LIŚCIE Sezonowe, faliście karbowane, mogą być ząbkowane lub całobrzegie, położone naprzemianlegle. Drewno: wykorzystywane do produkcji instrumentów muzycznych, parkietu, mebli giętych itp. Niegdyś używane na panewki w łożyskach ślizgowych. Trociny bukowe są rakotwórcze. Z nasion produkuje się olej. GATUNKI buk zwyczajny, buk wschodni , buk wielkolistny.
 
Jodła pospolita, jodła biała - gatunek drzew z rodziny sosnowatych. Jodła pospolita występuje w stanie dzikim w górach środkowej i południowej Europy. Nie rośnie w Skandynawii, Anglii i na Półwyspie Iberyjskim (z wyjątkiem Pirenejów). W Polsce przebiega naturalna granica jej północnego zasięgu, wzdłuż linii wyznaczonej przez Nową Sól, Ostrów Wlkp., Łódź, Lublin i Zamość. W kraju najokazalsze bory jodłowe rosną w Górach Świętokrzyskich (Puszcza jodłowa) i Karpatach, m.in. na Babiej Górze. W polskich Tatrach dorasta do 1400 m n.p.m., natomiast w Alpach i Pirenejach do 2000 m n.p.m..
 
Sosna zwyczajna, pospolita – gatunek wiecznie zielonego drzewa z rodziny sosnowatych. Występuje powszechnie na terenach górskich Europy Północnej i Środkowej oraz Syberii Wschodniej. Jej zasięg rozciąga się od Wielkiej Brytanii i Hiszpanii na zachodzie po Serbię i Kaukaz na wschodzie, na północy sięgając krańców Półwyspu Skandynawskiego. W południowej i zachodniej Europie zasięg ten jest poprzerywany, natomiast w środkowej i wschodniej zwarty.
 
Świerk pospolity - gatunek drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Jest to jedyny gatunek świerka występujący naturalnie w Polsce. Rośnie głównie w północno-wschodniej części kraju, na południu Polski, w górach i na pogórzu. Nie występuje w sposób naturalny w centralnej Polsce. Zasięg tego gatunku rozciąga się na północy Europy od Norwegii do Rosji, występuje także w Alpach, Sudetach, Karpatach oraz na Bałkanach. 
 
Olsza szara - gatunek rośliny należący do rodziny brzozowatych. Drzewo lub duży krzew naturalnie występujący w całej Europie, Kaukazie i zachodniej Syberii. W Polsce pospolita na pogórzu sięgając po regiel dolny, rozprzestrzeniła się wzdłuż dolin rzek. Obecnie występuje często na całym niżu, rozpowszechniona w dużym stopniu przez leśników, przez których sadzona była w lasach na siedliskach łęgowych (też nieodróżniana od olszy czarnej). Ze względu na mniejsze wymagania wilgotnościowe, stosowana też jako gatunek podszytowy na siedliskach świeżych.
 

m i n i  galeria

 
Wierzba iwa (Salix caprea L.) – gatunek roślin z rodziny wierzbowatych, rodzimy dla Europy i północno-zachodniej Afryki. W Polsce gatunek pospolity na całym niżu i w górach aż po regiel górny.
 
Ciemiężyca zielona, ciemierzyca zielona, strzemieszyca (Veratrum lobelianum Bernh.) — gatunek byliny z rodziny melantkowatych (Melanthiaceae). Występuje w miejscach wilgotnych na całej półkuli północnej. Preferuje widne lasy, źródliska, brzegi potoków. W Polsce rośnie głównie w górach, w Sudetach i Karpatach. Roślina należy do silnie trujących. Bydło i owce instynktownie nie jedzą ciemiężycy. W Polsce gatunek objęty ścisłą ochroną.
 
 

 

Copyright © 2024 LKGM All rights reserved.