WIDOCZEK    BIESZCZADY     FAUNA     TATRY     GALERIE     CERKWIE     ROWER     SZELMA    PANORAMY    R. WIDOCZEK      BUDZIWOJSKA.PL

Ogłoszenia za darmo

   Brzozów
   - Nowe zdjęcia »
   - Starsze zdjęcia »
   - Kościół »
   Panoramy »
  Ciekawe Miejsca »
  Czarna Góra *»

  Caritas - Brzozów Zmiennica »

  Brzozów - Borkówka *»
  Brzozów - Targ *» ;-)
  Brzozów dniem *»
  Brzozów nocą *»
  Brzozów o poranku *»
  Brzozów - wybrane * »
 
  * otwierają się w nowym oknie

Herb Miasta Brzozów

 
   BIESZCZADY»
   CERKWIE »
   KOŚCIOŁY»
   Cegielnia  Humniska »
   Niebocko - zdjęcia »
   Przysietnica - zdjęcia »
   Brzozów Nocą
   
  - Ustrzyki Dolne »
  - Iwonicz Zdrój * »
  - Kalwaria Pacławska *»
  - Załuż - ruiny zamku *»
  - Przemyśl *»
  - Kraków *»
  - Solina *»
  - Ustrzyki Dln. nocą *»
  - Ustrzyki Dln. zimą *»
  - Rajd po deszczu *» ;-)
 
 
   Odrzykoń (16.08.2003) »
   Słowacja  (08.08.2003) »
   Ustrzyki Górne14.07.03 »
   Ulucz (01.07.2003) »
 

 

Brzozów – miasto w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Brzozów. Położone centralnie na Pogórzu Dynowskim, nad rzeką Stobnicą, 50 km na południe od Rzeszowa, 20 km na wschód od Krosna, 18 km na północ od Sanoka.

[strona główna]

 

 

 

 

 

 

 

 

f o t o g a l e r i a

 

"Drogi Mistrzu, Mistrzu mojej drogi Mistrzu Jerzy i mistrzu Wojciechu Przez was w górach schodziłem nogi Nie mogąc złapać oddechu "

Dobry Widoczek
Strona Główna
nowosci || naglowki || archiwum || dodaj newsa >>
Pogórze Dynowskie, Zdjęcia, Brzozów  

Szerszeń europejski
Buduje gniazda z drewna przeżutego ze śliną (podobnie jak inne osy), gniazdo szerszeni można znaleźć w norach, dziuplach, opuszczonych ulach, czasem na wolnym powietrzu, lecz w miejscach osłoniętych (np. pod okapem dachu). Żywi się owadami, owocami oraz sokami niektórych drzew.

szerszeń


Wczesną wiosną samice przystępują do budowy gniazda. W tym celu wykorzystują masę papierową, wytworzoną przez nie z cząsteczek próchniejącego drewna i śliny.Po uformowaniu kilku pierwszych komórek samica składa do nich jaja. 

Jad szerszeni jest porównywalny z jadem pszczół i os, zawiera jednak nieznacznie większą dawkę toksyn. Szerszenie nie są groźniejsze od mniejszych os, a doniesienia o kilku użądleniach zabijających dorosłych ludzi są zazwyczaj grubo przesadzone (oczywiście, jeśli nie występuje reakcja alergiczna). Użądlenie szerszenia jest boleśniejsze od użądleń pszczół, czy os z powodu większego i głębiej penetrującego żądła oraz około 5% zawartości acetylocholiny w jadzie, powodującej silne pieczenie rany. Pszczoły używają jadu do odganiania ssaków nawet tak dużych jak borsuki i niedźwiedzie od zapasów miodu zgromadzonych w ulu, szerszenie używają jadu do polowania na owady, a więc ich jad może być znacznie słabszy, jeden szerszeń potrafi wstrzyknąć mniej niż 0,2 mg jadu za każdym użądleniem. Statystyki wykazują, że dawka śmiertelna jadu szerszeni to od 10[1] do 90 mg[2] jadu na każdy kilogram ciała, a więc potrzeba przeciętnie kilkuset użądleń, aby zabić człowieka, ponieważ jednak tylko około 1/10 roju (liczącego zazwyczaj kilkaset owadów) atakuje i żądli, liczba ta w praktyce zostaje bardzo rzadko osiągnięta. Zazwyczaj szerszenie są mniej agresywne od os i trudniej je sprowokować do ataku.

 
 
 
 

Radio Widoczek

 

m i n i  galeria

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2024 LKGM All rights reserved.