Cmentarz £yczakowski - najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa. Po³o¿ony we wschodniej czê¶ci miasta na malowniczych wzgórzach w¶ród piêknego, specjalnie zaprojektowanego, starego drzewostanu tworz±cego szereg alei. Miejsce wiecznego spoczynku wielu wybitnych, zas³u¿onych dla Polski ludzi kultury, nauki, polityki.
Pierwotny ratusz wybudowano przed 1381 w stylu gotyckim. Wie¿ê wzniesiono za panowania Jana Olbrachta w 1489. W 1615 Marcin Kampian przebudowa³ j± wraz z ca³ym ratuszem w stylu renesansowym.
Fragmenty najstarszych budowli (cerkwi i ko¶cio³ów) lwowskich pochodz± z XIII wieku. Po ogromnych po¿arach w 1527 i 1556, w wyniku których miasto sp³onê³o prawie doszczêtnie, Lwów straci³ wiêkszo¶æ swej gotyckiej architektury.
Na starówce znale¼æ mo¿na wiele budynków w stylu renesansowym, barokowym czy klasycystycznym
Po wcieleniu miasta do ZSRR czê¶æ z nich zosta³a przebudowana w duchu socrealizmu, za¶ w ostatnich latach, od kiedy Lwów le¿y w granicach niepodleg³ej Ukrainy, budowle s± stopniowo pozbawiane niektórych elementów (np. or³ów). Przyby³o natomiast na lwowskich budynkach kilkadziesi±t tablic upamiêtniaj±cych g³ównie ukraiñskich dzia³aczy, artystów, naukowców i polityków.
Podwórza i wnêtrza lwowskich kamienic s± na ogó³ w du¿o gorszym stanie ni¿ ich fasady.